A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po/Ne:
zatvorené |
Ut-So:
9:00 - 17:00
DOMOV

Svetový deň cestovného ruchu

28. 9. 2021
Kurátor/ka výstavy:
-
Plagát s programom pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu

28. septembra 2021 (utorok), pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu, ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 8.00 do 18.00 hod. Okrem prehliadky múzea je pripravený aj tematický program určený školám aj verejnosti. Podujatie je realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

V doobedňajších hodinách je pripravený program pre školské skupiny. O 8.00, 9.30 a 11.00 hod. sa uskutoční prehliadka výstavy Syseľ. Výstavou bude sprevádzať biologička múzea a autorka výstavy RNDr. Monika Gálffyová. Výstava je zameraná na najfotogenickejšieho hlodavca - sysľa pasienkového, jeho život, prostredie, ohrozenia, ktorým čelí a opatrenia na jeho pomoc. Počas prehliadky môžu deti vstúpiť do syslej nory v nadživotnej veľkosti. V doobedňajších hodinách sa študentom predstaví Oblastná organizácia cestovného ruchu GEMER. Organizácia predstaví svoju činnosť, najúspešnejšie projekty v oblasti rozvoja cestovného ruchu a zároveň ponúkne tipy na výlety v Gemeri a Malohonte. Súčasťou prezentácie je aj animačný program s názvom Cestou necestou. Cieľom aktivity je obohatiť vedomosti účastníkov o krásach regiónu Gemer-Malohont a zintenzívniť zážitok z vypočutej prezentácie, formou tzv. myšlienkovej mapy. Pri jej zostavovaní sme sa zamerali na to, aby prostredníctvom vybraných hesiel a vytýčenej turistickej trasy v regióne, mohli vo výslednej podobe účastníci vidieť, koľko zaujímavostí sa tu nachádza. Takáto forma vedie k nenútenému poznávaniu a rozširovaniu rozhľadu o krásach regiónu.

O 16.00 hod. privítame v priestoroch múzea Ing. Janu Šmídtovú zo Správy Národného parku Muránska planina, ktorá nám vo svojej prednáške predstaví Muránsku planinu a jej turistické miesta. O 17.00 hod. biologička múzea RNDr. Monika Gálffyová prevedie návštevníkov výstavou Syseľ.

Za Svetový deň cestovného ruchu je oficiálne vyhlásený 27. september. Oslavuje sa od roku 1979 na základe rozhodnutia Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO). V tento deň sa symbolicky končí hlavná turistická sezóna na severnej pologuli a začína na južnej pologuli. Gemersko-malohontské múzeum ukončuje turistickú sezónu 30. septembra 2021 (štvrtok). Po tomto termíne (od 1. októbra) bude múzeum otvorené v utorok až piatok od 9.00 do 17.00 hod., počas víkendov od 13.00 do 17.00 hod.

Podujatie Svetový deň cestovného ruchu je realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

logo s Finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja

Fotografie z podujatia

prehliadka výstavy Syseľ
prehliadka výstavy Syseľ
prehliadka výstavy Syseľ
prehliadka výstavy Syseľ
Spoznaj Muránsku planinu - prednáška Ing. Jany Šmídtovej zo Správy Národného parku Muránska planina
Spoznaj Muránsku planinu - prednáška Ing. Jany Šmídtovej zo Správy Národného parku Muránska planina
Ing. Jana Šmídtová zo Správy Národného parku Muránska planina
Ing. Jana Šmídtová zo Správy Národného parku Muránska planina
Zaži krásy regiónu - prezentácia Oblastnej organizácie cestovného ruchu GEMER
Zaži krásy regiónu - prezentácia Oblastnej organizácie cestovného ruchu GEMER
Animačný program Cestou necestou. Cieľom aktivity bolo obohatiť vedomosti účastníkov o krásach regiónu Gemer-Malohont a zintenzívniť zážitok z vypočutej prezentácie, formou tzv. myšlienkovej mapy. Prostredníctvom vybraných hesiel a vytýčenej turistickej trasy v regióne mohli vo výslednej podobe vidieť, koľko zaujímavostí sa tu nachádza.
Animačný program Cestou necestou. Cieľom aktivity bolo obohatiť vedomosti účastníkov o krásach regiónu Gemer-Malohont a zintenzívniť zážitok z vypočutej prezentácie, formou tzv. myšlienkovej mapy. Prostredníctvom vybraných hesiel a vytýčenej turistickej trasy v regióne mohli vo výslednej podobe vidieť, koľko zaujímavostí sa tu nachádza.
animačný program Cestou necestou
animačný program Cestou necestou
animačný program Cestou necestou
animačný program Cestou necestou.
animačný program Cestou necestou
animačný program Cestou necestou
hello world!
Deň s MEYKE
plagát k podujatiu Deň s MEYKE
plagát k podujatiu

Dňa 16. júna 2022 (štvrtok) o 16.00 hod. sa v Gemersko-malohontskom múzeu uskutoční beseda a kurátorský výklad s maďarskou módnou návrhárkou a zakladateľkou značky MEYKE, Melindou Molnár-Madarász z Budapešti. Meyke vo svojej tvorbe, ako módna dizajnérka, využíva rozmanitosť tradičných prvkov a motívov maďarského ľudového umenia, ktoré pochádzajú z rôznych regiónov historického Uhorska. Jej módne návrhy môže verejnosť obdivovať na výstave MEYKE: Tradícia v móde - Hagyomány a divatban v priestoroch Gemersko-malohontského múzea, realizovanú s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Výstava vznikla v spolupráci s Hagyományok háza (Hungarian Heritage House) v Budapešti a Réka Darida Foundation v New Yorku.

Na podujatie sa môžu prihlásiť aj školské skupiny v čase o 9.00 hod. 14. júna 2022 (utorok) je pre školské skupiny pripravená aj tvorivá dielňa, počas ktorej si vyrobia záložku do knihy inšpirovanú maďarskými ľudovými ornamentmi.

Vstupné na podujatie je 2€.

Melinda “Meyke“ Molnár-Madarász vytvára originálne odevy a módne doplnky pre súčasnú modernú ženu v štýle haute-couture (šité ručne a na mieru) a pret-á-porter (šité v štandardných konfekčných veľkostiach). Jej tvorba je často paralelná s dielami hudobných skladateľov Béla Bartóka (1881 - 1945) a Zoltána Kodálya (1882 - 1967), ktorých cieľom bolo zachovať hodnoty a tradície prostredníctvom moderného štýlu. Svoju kolekciu odevov navrhla na základe tradičných maďarských motívov z regiónov: Kalocsa, Matyó, Kalotaszeg, Torockó a Barkó, pričom preberá nielen dekoratívne umenie pôvodných tradičných odevov Maďarov, ale aj ich štruktúru a jedinečnosť. V súčasnosti spracováva tradičné motívy ľudového odevu a textilu z Gemera-Malohontu. Odevy módnej značky MEYKE nosí na svojich vystúpeniach v Carnegie Hall v New Yorku známa jazzová maďarská speváčka Nikolett Pankovits. Odevy podľa návrhov Melindy Molnár-Madarász sa objavili na všetkých domácich a zahraničných módnych prehliadkach Folktrend Fashion Show. Jej šaty nosili v šou Fölszállott a Páva (Vyletel páv) speváčka Márta Sebestyén, tanečnica Enikő Kocsis a moderátorka Noémi Morvai. So svojimi kolekciami reprezentovala Maďarsko na Hungarian Heritage Festival vo Washingtone na I., potom v New Yorku na II. a IV. festivale a v Berlíne.

Fotografie z podujatia

návštevníci tvorivej dielne
výroba záložky do knihy
výroba záložky do knihy
výroba záložky do knihy
Prezentácia filmov - Kornélia Wirtschafterová a Nora Guttmannová

9. februára 2023 (streda) o 16.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutoční prezentácia filmov Kornélia Wirtschafterová, Nora Guttmannová, v ktorých sú udalosti 2. svetovej vojny zachytené prostredníctvom spomienok priamych účastníčok. Podujatie je realizované v spolupráci so Slovenským národným múzeom - Múzeom židovskej kultúry - Múzeom holokaustu v Seredi, réžia: Radoslav Dubravský, producent: Martin Korčok. Vstupné je 2 eurá.

Kornélia Wirtschafterová je členkou Židovskej náboženskej obce v Rimavskej Sobote. Od júna 1944 do mája 1945 bola v troch koncentračných táboroch – Auschwitz, Bergen-Belsen a Terezín. V Terezíne boli nazhromaždené vo veľkom množstve knihy, ktoré boli v Nemecku zakázané, Kornélia Wirtschafterová z týchto kníh zobrala tri, pričom dve z nich v roku 2009 venovala Gemersko-malohontskému múzeu. Z 2 000 Židov z Rimavskej Soboty, odvlečených počas 2. svetovej vojny do koncentračných táborov, sa vrátilo iba 100.

Nora Guttmannová je členkou Židovskej náboženskej obce v Trenčíne. Počas 2. svetovej vojny bola väčšina židovského obyvateľstva v Trenčíne deportovaná, niektorým sa podarilo utiecť k partizánom. Po skončení vojny sa do Trenčína vrátilo asi 350 preživších. Nora Guttmannová získala v roku 2021 Pamätnú medailu k 75. výročiu SNP a ukončeniu 2. svetovej vojny ako účastníčka národného boja za oslobodenie z okolia Trenčína.

plagát k prezentácii filmov Kornélia Wirtschafterová a Nora Guttmannová

Fotografie z podujatia

návštevníci podujatia
poverený riaditeľ Ján Aláč privítal hostí a návštevníkov
Martin Korčok z Múzea holokaustu v Seredi privítal hostí a návštevníkov
Kornélia Wirtschafterová
Som kronikár

23. marca 2023 (štvrtok) o 15.30 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční podujatie SOM KRONIKÁR, ktoré sa bude venovať téme kroník, v rámci marca – mesiaca knihy. Podujatie je určené rodinám s deťmi nad 10 rokov. Účasť je potrebné nahlásiť vopred, do 20. marca 2023. Vstupné je 2 eurá.

Kronika, ako istý typ knihy, bola v minulosti neoddeliteľnou súčasťou života rôznorodých spoločenstiev. Kroniku písali rody, mestá, obce, rodiny i jednotlivci. Pripravený program priblíži nielen ich význam, ale aj to, čo všetko nám kroniky môžu prezradiť o danej dobe.

V súčasnosti sa kronikám neprikladá až taký význam ako kedysi, nakoľko o živote jednotlivca i spoločnosti sa záznamy vyhotovujú a archivujú predovšetkým digitálne a elektronicky. Cieľom podujatia je preto v dnešnej technologicky vyspelej dobe upriamiť pozornosť návštevníka na tento pozoruhodný typ knihy, ktorá okrem písomných záznamov obsahovala často aj fotografie, kresby, nákresy, náčrty či iné výtvarné a kreatívne prejavy kronikára.

Podujatie ponúka účastníkom aj možnosť zahrať sa na kronikára, ktorý zapíše o svojom regióne rôzne údaje, aby nasledujúce generácie mali z čoho čerpať. Uvedenou interaktívnou formou sa dozviete aj to, že kto to bol kronikár a tiež jeho význam pre spoločnosť nielen v minulosti, ale aj dnes.

Účasť na podujatí môžete nahlásiť na telefónnom čísle 047/5632741, e-mailom: lindisova@gmmuzeum.sk alebo osobne v pokladni múzea.

plagát k podujatiu
1 2 3 30

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left