Diverzita biotopov je jednou z podmienok diverzity rastlinných a živočíšnych druhov. Každý typ krajiny má svoj význam. Lesy, mokrade aj lúky majú svojich obyvateľov, ktorí v inom prostredí neprežijú. A tak majú nezastupiteľné miesto v krajine aj nízkotrávnaté pasienky a lúky, ktoré sú domovom sysľa. Ešte pred 50 – 60 rokmi považovali ľudia na Slovensku sysle za všadeprítomných škodcov poľnohospodárskych plodín. Stačilo však niekoľko desaťročí, intenzívna chemizácia v poľnohospodárstve, zmena obhospodarovania krajiny a miznutie vypásaných nízkotrávnatých lúk, a tieto malé spoločenské hlodavce sa u nás ocitli na pokraji vyhynutia.
Výstava Syseľ predstaví spôsob života jedného z najfotogenickejších hlodavcov. Prostredníctvom fotografií a dermoplastických preparátov spoznáte stavbu jeho tela, spôsob života, vzťah s ľuďmi, jeho domov a ostatné druhy živočíchov a rastlín, s ktorými zdieľa jeden životný priestor. Budete si môcť vyskúšať, aké je to v sysľom tuneli a prostredníctvom hier si budete môcť overiť, či spoznáte aj jeho susedov.
Súčasťou výstavy sú aj prednášky, počas ktorých Ing. Ervín Hapl z o.z. Živá planina porozpráva o živote a praktickej ochrane sysľov. Prednášky sa uskutočnia 6. a 27. októbra 2021 v doobedňajších hodinách pre školské skupiny a o 16.00 hod. pre verejnosť. Počas trvania výstavy budú tiež prebiehať tvorivé dielne, o ktorých Vás budeme informovať.
Výstavu finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj.
Výstava je súčasťou podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2021.
Dňa 16. júna 2022 (štvrtok) o 16.00 hod. sa v Gemersko-malohontskom múzeu uskutoční beseda a kurátorský výklad s maďarskou módnou návrhárkou a zakladateľkou značky MEYKE, Melindou Molnár-Madarász z Budapešti. Meyke vo svojej tvorbe, ako módna dizajnérka, využíva rozmanitosť tradičných prvkov a motívov maďarského ľudového umenia, ktoré pochádzajú z rôznych regiónov historického Uhorska. Jej módne návrhy môže verejnosť obdivovať na výstave MEYKE: Tradícia v móde - Hagyomány a divatban v priestoroch Gemersko-malohontského múzea, realizovanú s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Výstava vznikla v spolupráci s Hagyományok háza (Hungarian Heritage House) v Budapešti a Réka Darida Foundation v New Yorku.
Na podujatie sa môžu prihlásiť aj školské skupiny v čase o 9.00 hod. 14. júna 2022 (utorok) je pre školské skupiny pripravená aj tvorivá dielňa, počas ktorej si vyrobia záložku do knihy inšpirovanú maďarskými ľudovými ornamentmi.
Vstupné na podujatie je 2€.
Melinda “Meyke“ Molnár-Madarász vytvára originálne odevy a módne doplnky pre súčasnú modernú ženu v štýle haute-couture (šité ručne a na mieru) a pret-á-porter (šité v štandardných konfekčných veľkostiach). Jej tvorba je často paralelná s dielami hudobných skladateľov Béla Bartóka (1881 - 1945) a Zoltána Kodálya (1882 - 1967), ktorých cieľom bolo zachovať hodnoty a tradície prostredníctvom moderného štýlu. Svoju kolekciu odevov navrhla na základe tradičných maďarských motívov z regiónov: Kalocsa, Matyó, Kalotaszeg, Torockó a Barkó, pričom preberá nielen dekoratívne umenie pôvodných tradičných odevov Maďarov, ale aj ich štruktúru a jedinečnosť. V súčasnosti spracováva tradičné motívy ľudového odevu a textilu z Gemera-Malohontu. Odevy módnej značky MEYKE nosí na svojich vystúpeniach v Carnegie Hall v New Yorku známa jazzová maďarská speváčka Nikolett Pankovits. Odevy podľa návrhov Melindy Molnár-Madarász sa objavili na všetkých domácich a zahraničných módnych prehliadkach Folktrend Fashion Show. Jej šaty nosili v šou Fölszállott a Páva (Vyletel páv) speváčka Márta Sebestyén, tanečnica Enikő Kocsis a moderátorka Noémi Morvai. So svojimi kolekciami reprezentovala Maďarsko na Hungarian Heritage Festival vo Washingtone na I., potom v New Yorku na II. a IV. festivale a v Berlíne.
23. marca 2023 (štvrtok) o 15.30 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční podujatie SOM KRONIKÁR, ktoré sa bude venovať téme kroník, v rámci marca – mesiaca knihy. Podujatie je určené rodinám s deťmi nad 10 rokov. Účasť je potrebné nahlásiť vopred, do 20. marca 2023. Vstupné je 2 eurá.
Kronika, ako istý typ knihy, bola v minulosti neoddeliteľnou súčasťou života rôznorodých spoločenstiev. Kroniku písali rody, mestá, obce, rodiny i jednotlivci. Pripravený program priblíži nielen ich význam, ale aj to, čo všetko nám kroniky môžu prezradiť o danej dobe.
V súčasnosti sa kronikám neprikladá až taký význam ako kedysi, nakoľko o živote jednotlivca i spoločnosti sa záznamy vyhotovujú a archivujú predovšetkým digitálne a elektronicky. Cieľom podujatia je preto v dnešnej technologicky vyspelej dobe upriamiť pozornosť návštevníka na tento pozoruhodný typ knihy, ktorá okrem písomných záznamov obsahovala často aj fotografie, kresby, nákresy, náčrty či iné výtvarné a kreatívne prejavy kronikára.
Podujatie ponúka účastníkom aj možnosť zahrať sa na kronikára, ktorý zapíše o svojom regióne rôzne údaje, aby nasledujúce generácie mali z čoho čerpať. Uvedenou interaktívnou formou sa dozviete aj to, že kto to bol kronikár a tiež jeho význam pre spoločnosť nielen v minulosti, ale aj dnes.
Účasť na podujatí môžete nahlásiť na telefónnom čísle 047/5632741, e-mailom: lindisova@gmmuzeum.sk alebo osobne v pokladni múzea.