Vernisáž výstavy MEYKE: GEMERSKÁ TRADÍCIA V MÓDE

19.9.2023 16:00 hod
Melinda Molnár Madarász

Módna návrhárka Melinda Molnár-Madarász sa po minuloročnej výstave „Tradícia v móde“ vracia so svojou novou kolekciou inšpirovanou Gemerskou výšivkou. Dňa 19. septembra o 16:00 hod. (v utorok) sa uskutoční vernisáž výstavy „Gemerská tradícia v móde” vo forme módnej prehliadky v spolupráci s Gemersko-malohontským osvetovým strediskom (GMOS) v Rimavskej Sobote, v novej spoločenskej sále inštitúcie. Všetci ste srdečne vítaní.

Melinda “Meyke“ Molnár-Madarász vytvára originálne odevy a módne doplnky pre súčasnú modernú ženu. Jej cieľom je zachovať hodnoty a tradície prostredníctvom moderného štýlu. Meyke vo svojej tvorbe, ako módna dizajnérka, využíva rozmanitosť tradičných prvkov a motívov maďarského ľudového umenia, ktoré pochádzajú z rôznych regiónov historického Uhorska.

Odevy podľa návrhov Melindy Molnár-Madarász sa objavili na všetkých domácich a zahraničných módnych prehliadkach Folktrend Fashion Show. So svojimi kolekciami reprezentovala Maďarsko na Hungarian Heritage Festival vo Washingtone, potom v New Yorku a v Berlíne.

Jej módne návrhy verejnosť už mohla obdivovať minulý rok na výstave „MEYKE: Tradícia v móde - Hagyomány a divatban“ v priestoroch Gemersko-malohontského múzea. Teraz sa k nám vráti s novou kolekciou, ktorej kúsky navrhla na základe tradičných ľudových motívov Gemera, v ktorých preberá nielen dekoratívne umenie starých ľudových krojov, ale aj ich štruktúru, jedinečnosť a hodnotu. Kolekcia pozostáva zo 14 šiat, ktoré sa vyznačujú zdržanlivou farebnosťou, čistými, ženskými tvarmi a ľudovým remeslom. Kolekcia bola navrhnutá tak, aby širšiemu svetu ukázala motívy bielej, ručne viazanej výšivky a motívy a formy odevov, ktoré sa nachádzajú v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Kolekcia pripomína vzdušnú viacvrstvovosť Gemerských odevov, „čierno-biele“ staré fotografie v odtieňoch sivej a klasickú čistotu a rôznorodosť bielej, uzlíkovej výšivky Gemera. Výstava upriami pozornosť na tradíciu Gemerskej výšivky a výšivkárstva, ktorá sa odprezentuje na módnych návrhoch Melindy Molnár-Madarász.

pozvánka na vernisáž