A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Ne:
10:00 - 18:00
DOMOV

Workshop „Základy módneho návrhárstva”

20.09.2023 16:00 hod.
Kurátor/ka výstavy:
Melinda Molnár-Madarász

20. septembra (v stredu) sme pre vás pripravili tvorivý výtvarný workshop s módnou návrhárkou Melindou Molnár-Madarász, pod názvom „Základy módneho návrhárstva” v priestoroch GMM. Workshop začína o 16:00 hod, vstupné je 2 €.

Melinda “Meyke“ Molnár-Madarász vytvára originálne odevy a módne doplnky pre súčasnú modernú ženu. Jej cieľom je zachovať hodnoty a tradície prostredníctvom moderného štýlu. Meyke vo svojej tvorbe, ako módna dizajnérka, využíva rozmanitosť tradičných prvkov a motívov maďarského ľudového umenia, ktoré pochádzajú z rôznych regiónov historického Uhorska.

Odevy podľa návrhov Melindy Molnár-Madarász sa objavili na všetkých domácich a zahraničných módnych prehliadkach Folktrend Fashion Show. So svojimi kolekciami reprezentovala Maďarsko na Hungarian Heritage Festival vo Washingtone, potom v New Yorku a v Berlíne.       

Jej módne návrhy verejnosť už mohla obdivovať minulý rok na výstave „MEYKE: Tradícia v móde - Hagyomány a divatban“ v priestoroch Gemersko-malohontského múzea. Teraz sa k nám vráti s novou kolekciou, ktorej kúsky navrhla na základe tradičných ľudových motívov Gemera, v ktorých preberá nielen dekoratívne umenie starých ľudových krojov, ale aj ich štruktúru, jedinečnosť a hodnotu. Kolekcia pozostáva zo 14 šiat, ktoré sa vyznačujú zdržanlivou farebnosťou, čistými, ženskými tvarmi a ľudovým remeslom. Kolekcia bola navrhnutá tak, aby širšiemu svetu ukázala motívy bielej, ručne viazanej výšivky a motívy a formy odevov, ktoré sa nachádzajú v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Kolekcia pripomína vzdušnú viacvrstvovosť Gemerských odevov, „čierno-biele“ staré fotografie v odtieňoch sivej a klasickú čistotu a rôznorodosť bielej, uzlíkovej výšivky Gemera. Výstava upriami pozornosť na tradíciu Gemerskej výšivky a výšivkárstva, ktorá sa odprezentuje na módnych návrhoch Melindy Molnár-Madarász.

plagát workshop
hello world!

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Novohradské múzeum a galéria LučenecHorehronské múzeum BreznoPohronské múzeum v Novej BaniStredoslovenské múzeumStredoslovenská galéria
Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left