Počas jarných prázdnin sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční tvorivá dielňa Zahraj sa so sysľom. Konať sa bude v dňoch od 8. do 11. marca 2022 vždy o 10.00 hod. a v sobotu 12. marca 2022 o 13.30 hod. a 15.00 hod. Tvorivá dielňa je pripravená aj pre žiakov škôl a to v dňoch 1. - 4. marca 2022 a 15. - 16. marca 2022 v čase od 8:00 do 12:00. Vstupné je 2€.
Počas tvorivej dielne si deti z ekologických materiálov vyrobia sysľa vykúkajúceho z nory. Súčasťou tvorivej dielne je prehliadka výstavy Syseľ s kurátorkou RNDr. Monikou Gálffyovou.
Syseľ pasienkový je drobný hlodavec, ktorý je v súčasnosti zaradený do kategórie ohrozených druhov. Na Slovensku žije približne 25 000 sysľov na 42 – 45 sysľoviskách. Za oblasti s najväčšou hustotou kolónií možno označiť územie Cerovej vrchoviny, Slovenského krasu a Hornádskej kotliny, všade tam, kde sa zachovali pasienky a lúky s tradičným, alebo jemu blízkym spôsobom obhospodarovania.
Prostredníctvom fotografií a dermoplastických preparátov návštevníci výstavy spoznajú stavbu tela sysľa, spôsob života, jeho domov a ostatné druhy živočíchov a rastlín, s ktorými zdieľa jeden životný priestor. Výstava potrvá do 31. mája 2022.
Výstava je realizovaná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.
22. februára 2023 (streda) o 9.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční podujatie „Nebuď drevo“, počas ktorého sa predstaví majster ľudovej umeleckej výroby Pavel Ferdinandy z Revúcej, ktorý porozpráva o výrobe pastierskych palíc, ozembuchov a betlehemských kyjakov. Podujatie je určené školským skupinám i jednotlivcom. Účasť je potrebné nahlásiť vopred, do 20. februára 2023. Stretnutie s Pavlom Ferdinandym sa zopakuje v rovnaký deň o 10.30 hod. Vstupné je 2 eurá.
Stretnutie s majstrom ľudovej umeleckej výroby Pavlom Ferdinandym je sprievodným podujatím k výstave Drevospracujúce remeslá v Gemeri-Malohonte, ktorá bola sprístupnená v októbri minulého roka. Výstava prezentuje remeslá ako je tesárstvo, debnárstvo, kolárstvo, tokárstvo, stolárstvo, rezbárstvo, či košikárstvo prostredníctvom pracovného náradia i samotných remeselných výrobkov.
Pavel Ferdinandy sa od roku 2004 venuje výrobe úžitkových, dekoratívnych, vychádzkových, poľovníckych a pastierskych palíc. Postupne sa začal zaoberať i tvorbou betlehemských kyjakov a ozembuchov. Prvé informácie o spracovávaní dreva a rezbárstve získaval od svojich priateľov, neskôr si vedomosti dopĺňal a rozširoval štúdiom najmä staršej odbornej literatúry. Poznatky o metódach výroby rôznych druhov ľudových umeleckých výrobkov zo samorastov nadobudol konzultáciami s etnografmi a pri návštevách múzeí.
Svoje výrobky Pavel Ferdinandy predstavuje na folklórnych podujatiach v Detve, Myjave, Pribyline a Východnej, ale aj počas rôznych remeselníckych jarmokov, napríklad v Banskej Bystrici, Kežmarku, Leviciach, Nitre, Trnave, či pri rozličných akciách miest a obcí Slovenska. Z jeho výrobkov sa tešia i zákazníci v Kanade, USA, Japonsku, Nemecku, Francúzku, Kuvajte a v ďalších krajinách. Keďže patrí k spolupracovníkom Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV), s jeho výrobkami sa môžete stretnúť aj v ich špecializovaných predajniach. Stali sa tiež súčasťou zbierkového fondu Gemersko-malohontského múzea, či Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku. V roku 2020 udelilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Ústredie ľudovej umeleckej výroby Pavlovi Ferdinandymu za výrobu zdobených palíc čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby.
Účasť na podujatí môžete nahlásiť na telefónnom čísle 047/5632741, e-mailom: marekova@gmmuzeum.sk alebo osobne v pokladni múzea.