A A+ A+
MENU
Gemersko-malohontské múzeum
hello world!
Po:
zatvorené |
Ut-Pia:
9:00 - 18:00 |
So-Ne:
10:00 - 18:00
DOMOV

Tvorivá dielňa Zahraj sa so sysľom

1. 3. - 17. 3. 2022
Kurátor/ka výstavy:
RNDr. Monika Gálffyová a Mgr. Martina Oštrom Mareková
V septembri minulého roka sprístupnilo Gemersko-malohontské múzeum výstavu pod názvom Syseľ, ktorá prezentuje spôsob života tohto najfotogenickejšieho hlodavca. Počas trvania výstavy múzeum pripravilo tvorivú dielňu Zahraj sa so sysľom.  

 Počas jarných prázdnin sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční tvorivá dielňa Zahraj sa so sysľom. Konať sa bude v dňoch od 8. do 11. marca 2022 vždy o 10.00 hod. a v sobotu 12. marca 2022 o 13.30 hod. a 15.00 hod. Tvorivá dielňa je pripravená aj pre žiakov škôl a to v dňoch 1. - 4. marca 2022 a 15. - 16. marca 2022 v čase od 8:00 do 12:00. Vstupné je 2€.  

Počas tvorivej dielne si deti z ekologických materiálov vyrobia sysľa vykúkajúceho z nory. Súčasťou tvorivej dielne je prehliadka výstavy Syseľ s kurátorkou RNDr. Monikou Gálffyovou.

Syseľ pasienkový je drobný hlodavec, ktorý je v súčasnosti zaradený do kategórie ohrozených druhov. Na Slovensku žije približne 25 000 sysľov na 42 – 45 sysľoviskách. Za oblasti s najväčšou hustotou kolónií možno označiť územie Cerovej vrchoviny, Slovenského krasu a Hornádskej kotliny, všade tam, kde sa zachovali pasienky a lúky s tradičným, alebo jemu blízkym spôsobom obhospodarovania.

Prostredníctvom fotografií a dermoplastických preparátov návštevníci výstavy spoznajú stavbu tela sysľa, spôsob života, jeho domov a ostatné druhy živočíchov a rastlín, s ktorými zdieľa jeden životný priestor. Výstava potrvá do 31. mája 2022.

Výstava je realizovaná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Tvorivá dielňa je pripravená aj pre žiakov škôl.
Účasť školských skupín je potrebné nahlásiť vopred.
Kontaktná osoba: Martina Oštrom Mareková - marekova@gmmuzeum.sk, 047/56 32 741.

Fotografie z tvorivej dielne

hello world!
Predmet mesiaca júl 2022 - Dámska šnurovačka z roku 1770

Dámska šnurovačka, vystužená kosticami zo zbierok Gemersko-malohontského múzea pochádza z obdobia neskorého rokoka (1780-1795). Tento módny kus od neznámeho výrobcu zo svetlomodrého brokátu s kvetinovým vyšívaním sa nosil ako vonkajšia súčasť vrchného odevu meštianskych šiat. Pochádza z roku 1770 a do múzea sa dostala darom od Antónií Sztrelko pravdepodobne medzi prvými zbierkami počas riaditeľstva Fábryho.

Vráťme sa troška do histórie módy! Francúzska meštianska revolúcia v roku 1789 výrazne ovplyvnila dámske odievanie na prahu 19. storočia. Vyššie spoločenské triedy, ktoré sympatizovali s vládnucim meštianstvom, dávali odievaním najavo rešpekt ich moci.

Angličania sa už od polovice 18. storočia v odievaní osamostatnili, napriek tomu, že na dvorné slávnosti si obliekli GRANDETOILLET, v každodennom živote si osvojili pohodlnejšie oblečenie. Ženy nosili menej natupírovaný účes a obliekli sa do nariasených mušelínových alebo batistových košeľových šiat, ktoré v páse ozdobili opaskom.

V 80. rokoch 18. storočia vtrhla anglická móda aj do Paríža, samozrejme v komplikovanejšom, „francúzskejšom“ štýle. Ženy si zvolili namiesto hodvábu jednoduchšiu látku: batist, bavlnu, plátno, kartón. V móde sú pásikavé textílie, bez ozdoby a mašličiek, nanajvýš si pripnú na golier kvet. Farby sú tmavšie, najpopulárnejšie sú tabakovo hnedá a zeleno-fialovo hnedá. Farba vlasov je tmavá blond, alebo sivá, ženy nosia vlasy menej natupírované, skôr uprednostňujú jemné vlnky, na hlave nosia obrovské, bohato zdobené klobúky.

Do módy prichádza aj FICHU (fišu) - jemná mušelínová šatka okolo krku a pliec, zakrývajúca hlboký výstrih šiat. Driek je stále veľmi úzky, volán nie je vystužený, ale okrúhly. Bočné obručné spodné sukne - PANIER - sa nosili už len pod večerné toalety. Sukňa je vpredu hladká, vzadu husto nariasaná s vlečkou, namiesto paniera sa používa už len vankúšik na zväčšenie zadku, tzv. CUL DE PARIS, sukňa je vystužená množstvom spodničiek.

Ženám sa takisto zapáčil pánsky RIDINGCOAT, ktorý pomenujú po francúzsky na REDINGOT. Ide o dlhý, po driek úzky kabát s veľkými goliermi a gombíkmi, ktoré nepretržite sprevádzajú celú meštiansku módu 19. storočia, ale v móde sú naďalej aj krátke kabátiky, nazývané CARACO.

1 2 3 19

Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja

Gemersko-malohonstké múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Obsahová zodpovednosť:
Gemersko-malohontské múzeum
Námestie M. Tompu 14/5
979 01 Rimavská Sobota
Technický prevádzkovateľ:
PROGNESSA, s. r. o.
Slobody 27
980 22 Veľký Blh
chevron-left